MENU
Головна » Статті » Для батьків

Значення загартовування

Вважається, що загартовування є панацеєю від всіх хвороб і гарантією здорового життя до самої старості. Але прагнуть загартуватися, чомусь далеко не всі. А починати це бажано з самого дитинства, хоча і в будь-якому віці корисно.

Загартовування - це систематичне використання природних факторів природи, необхідне для підвищення стійкості організму до різних несприятливих умов.

"Систематичне" - ключове слово в цій фразі. Якщо раптом почати хапатися за загартовування, потім кидати це заняття, то шкода від такого "гартування" може перевищити користь.

Обов'язковою умовою правильного загартовування є поступове послідовне збільшення дозування процедур.

Важливе значення має загартовування в профілактиці простудних захворювань, які широко поширені і складають до 50% від усіх захворювань. Гартують можна зменшити число простудних захворювань в кілька разів, а то і майже повністю виключити їх.

Крім профілактики простудних захворювань, загартовування сприяє підвищенню фізичної і розумової працездатності, підвищує тонус центральної нервової системи, покращує кровообіг, нормалізує обмін речовин.

Способів загартовування досить багато. Найпростіше - це використання легкого одягу (надміру теплий одяг перешкоджає нормальному розвитку терморегуляції і порушує обмінні процеси, знижуючи тим опірність до інфекцій), щоденне застосування повітряних або водних процедур, прогулянки на свіжому повітрі в будь-яку погоду. Все це входить в "мінімум" загартовування.

Основні гартують процедури три:

  • загартовування сонцем;
  • загартовування повітрям;
  • загартовування водою.

Для того щоб загартуватися всебічно, необхідно застосовувати всі три процедури. Відомо, що стійкість організму підвищується тільки до того подразника, впливу якого цей організм піддавався неодноразово. Отже, різноманітні способів загартовування необхідні для ефективного впливу на організм.

 

Загартовування сонцем

 

Ультрафіолетові промені діють на організм благотворно, підвищуючи тонус центральної нервової системи, активізуючи діяльність залоз внутрішньої секреції, покращуючи бар'єрну функцію шкіри, обмін речовин і склад крові, і сприяю утворенню вітаміну D. Всі ці фактори роблять позитивний виляння на настрій людини та її працездатність, а також є відмінним закаливающим засобом в боротьбі з простудними захворюваннями і інфекціями.

 

 

Важливо запам'ятати, що зловживання перебуванням на сонці веде до придушення імунітету і до зниження опірності організму.

Особи, які страждають хронічними захворюваннями серця, легенів, суглобів, повинні виявляти особливу обережність.

 

Правила прийняття сонячних ванн

 

Ранок - найкращий час для прийняття сонячних ванн. У літній час доцільно засмагати:

  • в південних районах з 7 до 10 годин;
  • в середній смузі з 8 до 11 год;
  • в північних районах з 9 до 12 годин.

Восени і навесні найкращий час для сонячних ванн з 11 до 14 годин.

Небажано піддаватися сонячного опромінення безпосередньо після їжі або натщесерце.

Голову потрібно прикрити світлим головним убором, не ускладнює випаровування поту і не перешкоджає охолодженню голови. Дозування знаходження на сонці залежить від пори року та інтенсивності сонячної радіації. Починають сонячні ванни з 5-10 хвилин, потім кожну процедуру збільшують на 5-10 хвилин, поступово довівши її на 1-2 годин з перервами в тіні по 15 хвилин після кожної півгодини.

Перерви необхідні, так як перегрівання організму може викликати сонячний або тепловий удар. А на шкірі можуть з'явитися опіки.

 

Загартовування повітрям

 

Найбільш доступна, поширена і безпечна процедура - прийом повітряних ванн. З неї і рекомендується починати систематичне загартовування організму .

Закаливающее дію повітря залежить не тільки від температури повітря, а й від вологості і швидкості руху повітря.

Прийом повітряних ванн слід починати в провітреному приміщенні, а в міру загартовування, переходити на відкрите повітря. Фізичні вправи під час процедур дають їм набагато більший ефект.

Для дозувань повітряних ванн можна або поступово знижувати температуру повітря або збільшувати тривалість самих процедур при постійній температурі.

Якщо при загартовуванні повітрям з'явилося відчуття ознобу, необхідно виконати пробіжку і будь-які гімнастичні вправи.

Фізичні вправи на свіжому повітрі взагалі дуже корисні для організму, особливо, коли вони виконуються в будь-яку погоду. Також дуже корисно круглий рік спати з відкритою кватиркою. Все це підвищує стійкість верхніх дихальних шляхів до охолодження і дає певний ефект, що гартує.

 

 

Загартовування водою

 

Більш сильний вплив на організм надають водні процедури, адже тепловодного води вище тепловодного повітря в 28 разів.

Літо й осінь - це найсприятливіший час для початку загартовуванням водою , що включає в себе і обтирання, і обливання, і душ, і купання.

Початковий етап - це обтирання, яке виконується мокрим рушником або просто рукою протягом декількох днів. Починається воно з верхньої половини тулуба - шия, груди, спина і руки обтираються водою, потім витираються насухо і енергійно розтираються рушником по ходу руху крові до серця. Таким же чином потім обтираються і ноги. Вся процедура обтирання і розтирання не повинна перевищувати п'яти хвилин.

 

 

Наступним етапом загартовування водою є обливання. Починається обливання водою з температурою близько 30 ? С. Після нього також необхідно енергійне розтирання тіла рушником. Процедура має тривати не більше 4 хвилин, адже основним закаливающим фактором є температура води, а не тривалість самої процедури. Важливо дотримуватися правило, яке свідчить: чим вода холодніше, тим зіткнення її з тілом повинно бути коротше.

Якщо ви пробували холодний душ, то ви відразу ж могли переконатися, що після нього з'являється гарний і бадьорий настрій.

При прийнятті холодного душу загартовування поєднується з механічним впливом. Початкові процедури робляться тривалістю не більше однієї хвилини. З часом поступово знижується і температура води і збільшується час прийому душу (до 2 хвилин). В кінці обов'язково енергійне розтирання тіла рушником.

Дуже гарний такий спосіб загартовування , як купання у відкритих водоймах, яке забезпечує вплив на організм не тільки води, але і повітря та сонячних променів. Купатися бажано в ранкові та вечірні години. Поступово число купань збільшується до 2-3 разів на день, при цьому повинен дотримуватися проміжок в 3-4 години між купаннями.

Є і виключно сильнодіючі процедури, такі, як розтирання снігом і моржування (купання у крижаній воді ). Такі процедури можливі тільки після багаторічного систематичного загартовування, але необхідними вони не є, так як високого рівня загартовування можна домогтися і щодня застосовуючи звичайні закаливающие кошти.

Поряд із загальними водними гартують рекомендується застосовувати і місцеві: полоскання горла холодною водою і ножні холодні ванни, підвищують стійкість організму до простудних захворювань.

 

Тимчасові протипоказання для процедур загартовування

 

  • захворювання, що супроводжуються підвищенням температури;
  • напади бронхіальної астми;
  • гіпертонічні кризи;
  • важкі травми;
  • ниркові та печінкові коліки;
  • харчові токсичні інфекції.

Приступати до загартовуванню можна, як тільки захворювання або його загострення ліквідоване.

Дотримуючись послідовне і поступове збільшення дозування, а також систематичність загартування, ви обов'язково досягнете відмінного самопочуття і опірності організму багатьом недугам.



Джерело: http://ywoman.ru/page/zagartovuvannja-organizmu-korist-i-znachennja-zagartovuvannja-soncem-povitrjam-vodoju
Категорія: Для батьків | Додав: Кант (25.01.2016) | Автор: Вахрушин В. Ю.
Переглядів: 701 | Теги: загартовування, значення загартовування | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar